UFG1A221MPM1TA
UFG1A221MPM1TA
UFG1A221MPM1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1A221MPM1TA
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1A221MPM1TA
Series UFG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 255 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)