UFG1A222MHM1TO
UFG1A222MHM1TO
UFG1A222MHM1TO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1A222MHM1TO
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1A222MHM1TO
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UFG
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.047 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.20405 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)