UFG1HR33MDM
UFG1HR33MDM
UFG1HR33MDM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1HR33MDM
  • Description
    CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
  • Delivery Services
0.33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1HR33MDM
Series UFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.2 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFG1HR33MDM1TA UFG1HR33MDM1TD UFG1H010MDM UFG1H010MDM1TA
Part Number UFG1HR33MDM1TA UFG1HR33MDM1TD UFG1H010MDM UFG1H010MDM1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH