UFW1J100MDD
UFW1J100MDD
UFW1J100MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW1J100MDD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW1J100MDD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFW1J100MDD1TA UFW1J100MDD1TD UFW1J101MPD UFW1J101MPD1TD
Part Number UFW1J100MDD1TA UFW1J100MDD1TD UFW1J101MPD UFW1J101MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH