UFW1J330MED
UFW1J330MED
UFW1J330MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW1J330MED
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW1J330MED
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFW1J330MED1TA UFW1J330MED1TD UFW1J100MDD UFW1J100MDD1TA
Part Number UFW1J330MED1TA UFW1J330MED1TD UFW1J100MDD UFW1J100MDD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH