UFW1J470MED
UFW1J470MED
UFW1J470MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW1J470MED
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW1J470MED
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 165 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFW1J470MED1TA UFW1J470MED1TD UFW1J100MDD UFW1J100MDD1TA
Part Number UFW1J470MED1TA UFW1J470MED1TD UFW1J100MDD UFW1J100MDD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH