UFW1J330MED1TA
UFW1J330MED1TA
UFW1J330MED1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW1J330MED1TA
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW1J330MED1TA
Series UFW
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)