UFW1J332MRD
UFW1J332MRD
UFW1J332MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW1J332MRD
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL
  • Delivery Services
3300 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW1J332MRD
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.105 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)