UFW1J222MHD
UFW1J222MHD
UFW1J222MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW1J222MHD
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW1J222MHD
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.53 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)