UKL2A470MPD
UKL2A470MPD
UKL2A470MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKL2A470MPD
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKL2A470MPD
Series UKL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 440 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKL2A470KPD UKL2A470KPD1TD UKL2A470MPD1TD UKL2A010KDD
Part Number UKL2A470KPD UKL2A470KPD1TD UKL2A470MPD1TD UKL2A010KDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 47UF 10% 100V RADIAL TH CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 10% 100V RADIAL TH