UKW1A682MHD
UKW1A682MHD
UKW1A682MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UKW1A682MHD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UKW1A682MHD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UKW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4725 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UKW1A682MHD1TN UKW1A101MDD UKW1A101MDD1TD UKW1A102MPD
Part Number UKW1A682MHD1TN UKW1A101MDD UKW1A101MDD1TD UKW1A102MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL