UVR2D010MEA
UVR2D010MEA
UVR2D010MEA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR2D010MEA
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR2D010MEA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 35.2 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)