UVR2D101MHD
UVR2D101MHD
UVR2D101MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR2D101MHD
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
  • Delivery Services
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR2D101MHD
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 848 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR2D101MHA UVR2D101MHD1CA UVR2D010MEA UVR2D010MED
Part Number UVR2D101MHA UVR2D101MHD1CA UVR2D010MEA UVR2D010MED
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL CAP ALUM 200V POLAR CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH