UVR2D100MPD
UVR2D100MPD
UVR2D100MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR2D100MPD
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR2D100MPD
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 152 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR2D100MPA UVR2D100MPD1TD UVR2D010MEA UVR2D010MED
Part Number UVR2D100MPA UVR2D100MPD1TD UVR2D010MEA UVR2D010MED
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH