UVR2D010MED1TA
UVR2D010MED1TA
UVR2D010MED1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR2D010MED1TA
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL TH
  • Delivery Services
1 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR2D010MED1TA
Series UVR
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 35.2 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)