UVR2D221MHA
UVR2D221MHA
UVR2D221MHA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR2D221MHA
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
220 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR2D221MHA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 810 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.296 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)