UVR2D220MPD
UVR2D220MPD
UVR2D220MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR2D220MPD
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR2D220MPD
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 272 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR2D220MPA UVR2D220MPD1AA UVR2D220MPD1CA UVR2D220MPD1TD
Part Number UVR2D220MPA UVR2D220MPD1AA UVR2D220MPD1CA UVR2D220MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH CAP ALUM 200V POLAR CAP ALUM 200V POLAR CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH