UVZ1C100MDH
UVZ1C100MDH
UVZ1C100MDH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ1C100MDH
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ1C100MDH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVZ
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)