UVZ1C102MPH
UVZ1C102MPH
UVZ1C102MPH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ1C102MPH
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ1C102MPH
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 644 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)