UVZ1C220MDD1TD
UVZ1C220MDD1TD
UVZ1C220MDD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ1C220MDD1TD
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ1C220MDD1TD
Series UVZ
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 108 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)