UVZ1C153MRD
UVZ1C153MRD
UVZ1C153MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ1C153MRD
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
15000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ1C153MRD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7945 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)