UVZ1C103MHH
UVZ1C103MHH
UVZ1C103MHH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ1C103MHH
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
10000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ1C103MHH
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.369 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)