UVZ1C102MPD
UVZ1C102MPD
UVZ1C102MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVZ1C102MPD
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UVZ1C102MPD
Series UVZ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 644 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVZ1C102MPD1AA UVZ1C102MPD1CA UVZ1C102MPD1CV UVZ1C102MPD1DM
Part Number UVZ1C102MPD1AA UVZ1C102MPD1CA UVZ1C102MPD1CV UVZ1C102MPD1DM
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 16V POLAR CAP ALUM 16V POLAR CAP ALUM 16V POLAR CAP ALUM 16V POLAR