UWQ-12/17-Q48NT-C
UWQ-12/17-Q48NT-C
UWQ-12/17-Q48NT-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWQ-12/17-Q48NT-C
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 204W
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 17A 18V - 80V Input
Quick Inquiry
UWQ-12/17-Q48NT-C
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 80V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 17A
Power (Watts) 204 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 92%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Base Product Number UWQ-12
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UWQ-12/17-Q48NT-C UWQ-12/17-Q48N-C UWQ-12/17-Q48NB-C UWQ-12/17-Q48NB-C
Part Number UWQ-12/17-Q48NT-C UWQ-12/17-Q48N-C UWQ-12/17-Q48NB-C UWQ-12/17-Q48NB-C
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 204W DC DC CONVERTER 12V 204W DC DC CONVERTER 12V 204W DC DC CONVERTER 12V 204W