UWQ-12/20-T48PB-C
UWQ-12/20-T48PB-C
UWQ-12/20-T48PB-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWQ-12/20-T48PB-C
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 240W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 18V - 60V Input
Quick Inquiry
UWQ-12/20-T48PB-C
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) 240 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 92%
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Base Product Number UWQ-12
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UWQ-12/20-T48PB-C UWQ-12/20-T48PTB-C UWQ-12/20-T48N-C UWQ-12/20-T48NB-C
Part Number UWQ-12/20-T48PB-C UWQ-12/20-T48PTB-C UWQ-12/20-T48N-C UWQ-12/20-T48NB-C
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 240W DC DC CONVERTER 12V 240W DC DC CONVERTER 12V 240W DC DC CONVERTER 12V 240W