UWQ-12/20-T48PB-C
UWQ-12/20-T48PB-C
UWQ-12/20-T48PB-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWQ-12/20-T48PB-C
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 240W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module, 5 Leads, 1/4 Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 18V - 60V Input
Quick Inquiry
UWQ-12/20-T48PB-C
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series UWQ
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) 240 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 92%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module, 5 Leads, 1/4 Brick
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number UWQ-12
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UWQ-12/20-T48PB-C UWQ-12/20-T48PTB-C UWQ-12/20-T48N-C UWQ-12/20-T48NB-C
Part Number UWQ-12/20-T48PB-C UWQ-12/20-T48PTB-C UWQ-12/20-T48N-C UWQ-12/20-T48NB-C
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 240W DC DC CONVERTER 12V 240W DC DC CONVERTER 12V 240W DC DC CONVERTER 12V 240W