UWQ-12/17-Q48PTB9-C
UWQ-12/17-Q48PTB9-C
UWQ-12/17-Q48PTB9-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWQ-12/17-Q48PTB9-C
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 204W
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 17A 18V - 80V Input
Quick Inquiry
UWQ-12/17-Q48PTB9-C
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 80V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 17A
Power (Watts) 204 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 92%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Base Product Number UWQ-12
Voltage - Isolation 2.25 kV