UWQ-12/20-T48PTB-C
UWQ-12/20-T48PTB-C
UWQ-12/20-T48PTB-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWQ-12/20-T48PTB-C
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 240W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 18V - 60V Input
Quick Inquiry
UWQ-12/20-T48PTB-C
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) 240 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 92%
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.48" H (58.4mm x 36.8mm x 12.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Base Product Number UWQ-12
Voltage - Isolation 2.25 kV