UWQ-12/20-T48NBS-C
UWQ-12/20-T48NBS-C
UWQ-12/20-T48NBS-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UWQ-12/20-T48NBS-C
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 240W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module, 5 Leads, 1/4 Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 18V - 60V Input
Quick Inquiry
UWQ-12/20-T48NBS-C
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series UWQ
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) 240 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 92%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module, 5 Leads, 1/4 Brick
Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number UWQ-12
Voltage - Isolation 2.25 kV