V10E11PL1T7
V10E11PL1T7
V10E11PL1T7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E11PL1T7
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
18 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E11PL1T7
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LV UltraMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 11 V
Maximum DC Volts 14 V
Varistor Voltage (Min) 16.2 V
Varistor Voltage (Typ) 18 V
Varistor Voltage (Max) 19.8 V
Current - Surge 2 kA
Energy 4.2J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 5450 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm