V10E140PL1T
V10E140PL1T
V10E140PL1T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E140PL1T
  • Description
    VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
220 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E140PL1T
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series UltraMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 27.5J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1750 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V10E140PL1T7 V10E140P V10E140PL2T V10E140PL3T
Part Number V10E140PL1T7 V10E140P V10E140PL2T V10E140PL3T
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM RAD VARISTOR 10MM