V10E130AUTO
V10E130AUTO
V10E130AUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E130AUTO
  • Description
    VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
205 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E130AUTO
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 40J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V10E130AUTO2T V10E11P V10E11PL1T7 V10E130
Part Number V10E130AUTO2T V10E11P V10E11PL1T7 V10E130
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 18V 2KA DISC 10MM RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM