V10E130PL2T7
V10E130PL2T7
V10E130PL2T7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E130PL2T7
  • Description
    VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
205 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E130PL2T7
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series UltraMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Varistor Voltage (Min) 184.5 V
Varistor Voltage (Typ) 205 V
Varistor Voltage (Max) 225.5 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 25J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 450 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM