V10E140L4B1
V10E140L4B1
V10E140L4B1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E140L4B1
  • Description
    VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
220 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E140L4B1
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series UltraMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 27.5J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 160 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm