V10E140AUTO2T
V10E140AUTO2T
V10E140AUTO2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E140AUTO2T
  • Description
    VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
220 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E140AUTO2T
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 140 V
Maximum DC Volts 180 V
Varistor Voltage (Min) 198 V
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 45J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM