V10E50AUTOL2T
V10E50AUTOL2T
V10E50AUTOL2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E50AUTOL2T
  • Description
    VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
82 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E50AUTOL2T
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Current - Surge 2.5 kA
Energy 8J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm