V10E50AUTO
V10E50AUTO
V10E50AUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E50AUTO
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
82 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E50AUTO
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 50 V
Maximum DC Volts 65 V
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Current - Surge 2.5 kA
Energy 8J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V10E50AUTOL2T V10E11P V10E11PL1T7 V10E130
Part Number V10E50AUTOL2T V10E11P V10E11PL1T7 V10E130
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 18V 2KA DISC 10MM RADIAL VARISTOR 10MM ROHS/LEAD F VARISTOR 205V 3.5KA DISC 10MM