V10E550AUTO
V10E550AUTO
V10E550AUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E550AUTO
  • Description
    VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E550AUTO
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 550 V
Maximum DC Volts 745 V
Varistor Voltage (Min) 819 V
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Current - Surge 3.5 kA
Energy 98J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V10E550AUTO2T V10E50AUTO V10E50AUTOL2T V10E50P
Part Number V10E550AUTO2T V10E50AUTO V10E50AUTOL2T V10E50P
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 82V 3.5KA DISC 10MM