V10E550PL3A
V10E550PL3A
V10E550PL3A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E550PL3A
  • Description
    RAD VARISTOR 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E550PL3A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series UltraMOV™
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 550 V
Maximum DC Volts 745 V
Varistor Voltage (Min) 819 V
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm