V10E510AUTO
V10E510AUTO
V10E510AUTO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10E510AUTO
  • Description
    VARISTOR 820V 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
820 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10E510AUTO
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series AUMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 510 V
Maximum DC Volts 670 V
Varistor Voltage (Min) 738 V
Varistor Voltage (Typ) 820 V
Varistor Voltage (Max) 902 V
Current - Surge 3.5 kA
Energy 98J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 110 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q200
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V10E510AUTO2T V10E50AUTO V10E50AUTOL2T V10E50P
Part Number V10E510AUTO2T V10E50AUTO V10E50AUTOL2T V10E50P
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 820V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 82V 3.5KA DISC 10MM