V660LC100BPX2855
V660LC100BPX2855
V660LC100BPX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V660LC100BPX2855
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
1.02 kV 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V660LC100BPX2855
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LC
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Varistor Voltage (Min) 940 V
Varistor Voltage (Typ) 1.02 kV
Varistor Voltage (Max) 1.1 kV
Current - Surge 6.5 kA
Energy 250J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 1.08KV 2.5KA DISC 10MM