0518CDMCCDS-150MC
0518CDMCCDS-150MC
0518CDMCCDS-150MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0518CDMCCDS-150MC
  • Description
    FIXED IND 15UH 1.8A 260MOHM SMD
  • Delivery Services
15 µH Shielded Molded Inductor 1.8 A 260mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
0518CDMCCDS-150MC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)