0518CDMCCDS-5R6MC
0518CDMCCDS-5R6MC
0518CDMCCDS-5R6MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0518CDMCCDS-5R6MC
  • Description
    FIXED IND 5.6UH 2.8A 95MOHM SMD
  • Delivery Services
5.6 µH Shielded Molded Inductor 2.8 A 95mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
0518CDMCCDS-5R6MC
RoHS Status
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 5.6 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.8 A
Current - Saturation (Isat) 4.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 95mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)