0518CDMCCDS-6R8MC
0518CDMCCDS-6R8MC
0518CDMCCDS-6R8MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0518CDMCCDS-6R8MC
  • Description
    FIXED IND 6.8UH 2.4A 120MOHM SMD
  • Delivery Services
6.8 µH Shielded Molded Inductor 2.4 A 120mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
0518CDMCCDS-6R8MC
Material - Core Metal
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)