0518CDMCCDS-1R0MC
0518CDMCCDS-1R0MC
0518CDMCCDS-1R0MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0518CDMCCDS-1R0MC
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    FIXED IND 1UH 7.5A 17 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1 µH Shielded Molded Inductor 7.5 A 17mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
0518CDMCCDS-1R0MC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0518CDMCC/DS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.5 A
Current - Saturation (Isat) 13.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)