0518CDMCCDS-2R2MC
0518CDMCCDS-2R2MC
0518CDMCCDS-2R2MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0518CDMCCDS-2R2MC
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 5.2A 35MOHM SMD
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.2 A 35mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
0518CDMCCDS-2R2MC
Material - Core Metal
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.2 A
Current - Saturation (Isat) 7.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)