0518CDMCCDS-1R5MC
0518CDMCCDS-1R5MC
0518CDMCCDS-1R5MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0518CDMCCDS-1R5MC
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 6.6A 26MOHM SMD
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Molded Inductor 6.6 A 26mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
0518CDMCCDS-1R5MC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.6 A
Current - Saturation (Isat) 10.6A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 26mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)