10BJ10CA
10BJ10CA
10BJ10CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    10BJ10CA
  • Description
    TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
  • Delivery Services
17V Clamp 58.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
10BJ10CA
Series 10BJ
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 58.9A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)