10BJ130CA
10BJ130CA
10BJ130CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    10BJ130CA
  • Description
    TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
  • Delivery Services
209V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
10BJ130CA
Series 10BJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.8A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)