10BJ120A
10BJ120A
10BJ120A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    10BJ120A
  • Description
    TVS DIODE 120VWM 193VC SMB
  • Delivery Services
193V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Quick Inquiry
10BJ120A
Series 10BJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.2A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)